Dobra wiadomość dla małych firm! Od 2019 roku pracę małżonka będzie można zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Niedawno Sejm uchwalił pakiet dla MŚP – czyli 50 ułatwień dla przedsiębiorców, dzięki którym firma będzie mogła zaoszczędzić znaczną kwotę w ciągu kilku lat.

Pakiet zakłada m.in. możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu. Jest to dobra wiadomość dla małych i średnich firm.

Dotychczas rodzinne firmy zmagały się z problemem zatrudnienia małżonka. Niestety brak możliwości wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu oraz wysoki ZUS, jak za normalnego pracownika, powodowały, że zatrudnienie małżonka było po prostu nieopłacalne.

W nowym roku część tych uniedogodnień zostanie zniesiona. Przedsiębiorca, który będzie chciał zatrudnić małżonka na umowę o pracę lub umowę zlecenie/o dzieło, będzie postrzegany jak ktoś, kto nie jest z rodziny.

Całe szczęście, że Ministerstwo Finansów zauważyło duży problem, który został rozwiązany i przełoży się na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiana może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju rodzinnych przedsiębiorstw.