Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Jest to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych tematów związanych z przedsiębiorczością. No bo jeżeli ktoś chce założyć firmę lub ma pomysł na biznes to wszystko i tak kręci się wokół pieniędzy, a na rozkręcenie firmy są nam one szczególnie potrzebne.

Metody, które zostaną tutaj opisane, nie są jakimiś metodami odkrywczymi, ale mają pokazać Ci, jakie masz możliwości i co możesz zrobić, by uzyskać finansowanie.

Własne fundusze

Od tego chciałbym zacząć i jasno zakomunikować, że jeżeli chcesz założyć firmę, masz pomysł na biznes i nie jest to innowacyjny pomysł, to najpierw zadbaj o pieniądze na start oraz o zabezpieczenie na pierwsze miesiące rozwoju firmy.

To jest podstawa, ponieważ możemy popaść w tarapaty bez takiego przygotowania. Sporo osób porywa się z motyką na słońce i szybko kończy swoją przygodę przedsiębiorcy. Często nasza pewność, że pomysł na biznes jest naprawdę świetny, wprowadza nas w błąd. Nie dość, że powinniśmy mieć pieniądze na start i zabezpieczenie na pierwsze miesiące, to dodatkowo powinniśmy dobrze sprawdzić nasz pomysł przed otwarciem firmy. W tym pomoże Ci moja aplikacja, która wkrótce będzie miała premierę lub wpisy na moim blogu.

Pieniądze na start możemy odkładać, przygotowując się do momentu otwarcia firmy lub pożyczyć od rodziny/znajomych. Gdy wiesz, że chcesz “przejść na swoje” lub wpadasz na pomysł, to na spokojnie przygotuj sobie wszystko i poświęć na to najwięcej czasu.

Dotacje

Dotacje unijne, czy z urzędu pracy są jedną z najczęściej wybieranych form finansowania działalności gospodarczej. Zazwyczaj zaraz po własnych funduszach, myślimy o dofinansowaniach.

Informacji na ten temat jest bardzo dużo. W swoim mieście na pewno znajdziesz punkt informacyjny lub pozyskasz informacje w urzędzie miasta/pracy. Poszukaj informacji również w internecie. Jest wiele grup na Facebooku lub artykułów na ten temat. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu i zagłębić się w szczegóły.

Anioły biznesu i Fundusze VC

Ta metoda wybierana jest głównie przez start-up’y, jednak moim zdaniem nie jest to ściśle określone, że tylko start-up’y mogą się ubiegać o finansowanie ich pomysłu.
Aniołowie biznesu lub fundusze to osoby/firmy, którym możemy przedstawić nasz pomysł na biznes i pozyskać ich w formie inwestorów. Oczywiście wszystko tak ładnie brzmi, ale nie jest to takie proste.

Ostatnio uczestniczyłem w takich działaniach i poznałem dokładne wymagania.
Najważniejsze z nich:
1. Dokładnie opisz swój pomysł i przygotuj wszystkie najważniejsze informacje. Musisz przygotować tak zwany Pitch Deck, czyli prezentację dla inwestora. Jest wiele poradników na ten temat w internecie.

2. Przygotuj MVP, czyli produkt o minimalnej funkcjonalności, który będziesz mógł zaprezentować na spotkaniu.

3. Najlepiej byłoby, gdybyś miał już pierwszych klientów, a sam pomysł funkcjonowałby już jakiś czas na rynku i coś zarabiał.

4. Przygotuj informacje na temat funduszy, jakie potrzebujesz pozyskać na rozwój pomysłu i jakie zyski może przynieść Twój produkt.

5. Zbuduj listę Aniołów Biznesu oraz Funduszy VC, do których wyślesz pierwsze maila. Taka wiadomość musi zawierać konkretne informacje, które pozwolą zwrócić uwagę na Twój pomysł. Pisałem o tym więcej tutaj.

6. Jeżeli widzisz na stronach www imiona i nazwiska właścicieli funduszy lub aniołów biznesu, to spróbuj znaleźć ich w LinkedIn. Napisz do nich krótką wiadomość o wysłanym mailu. Na pewno w jakimś stopniu przyśpieszy to komunikację i pokaże, że Ci zależy. Pamiętaj o tym, by Twój profil na LinkedIn był dobrze zbudowany.

7. Czekaj na odpowiedź i bądź gotowy na rozmowę.

Kredyty

Moim zdaniem jest to ostateczna forma finansowania Twojej firmy. Musisz być pewny, że zrobiłeś wszystko by pozyskać pieniądze w inny sposób oraz że będziesz w stanie spłacać ratę kredytu lub najlepiej cały kredyt w krótkim czasie.

Do tej formy finansowania trzeba podejść ostrożnie i rozważnie, każdy element musisz mieć przemyślany, tak byś nie popadł w długi, tylko mógł obrócić tymi pieniędzmi.

Na rynku znajdziesz wiele możliwości kredytowania Twojego przedsiębiorstwa. W tym przypadku należy dokładnie poznać ofertę, porozmawiać z osobami, które już korzystały z kredytu oraz z osobami, które mają sporą wiedzę na ten temat.

Crowdfunding

Jest to społeczna forma finansowania Twojego produktu lub firmy. Głównie polega to na tym, że opisujesz dokładnie swój pomysł i w zamian za zbiórkę oferujesz każdej osobie jakąś rzecz lub coś innego. To ma skłonić osoby do zainwestowania w Ciebie, twój produkt, czy usługę.

Występują również formy finansowania na zasadach zakupu akcji Twojej spółki akcyjnej, ale jest to długa i kosztowna forma, która sprawdza się głównie przy dużych firmach.