Kontynuując cykl wpisów #zanimzaczniesz, dzisiaj poruszam temat stworzenia pierwszego produktu lub usługi.

We wcześniejszym wpisie przedstawiłem Ci 7 sposobów na sprawdzenie swojego pomysłu na biznes.

Zapewne jak czytasz ten wpis, to analizę pomysłu na firmę masz już za sobą, a wyniki są zadowalające.

Zebrałeś pozytywne opinie na temat swojego pomysłu na biznes i co dalej?

Przede wszystkim musisz stworzyć produkt o minimalnej funkcjonalności, czyli MVP.

Co, jeżeli wpadłem na pomysł dotyczący usługi lub sklepu internetowego, lub dzielenie się wiedzą?

Już wszystko wyjaśniam. Słowo produkt to nie tylko produkt fizyczny, ale to również usługa, blog, sklep internetowy lub produkt internetowy.

Wszystko, co związane jest z Twoim pomysłem na biznes, może zostać stworzone już na początku i cały czas dopracowywane. Pamiętaj, że gdy stworzysz MVP, to zaczynasz dzielić się nim z osobami, które mogą dać Ci zwrotną odpowiedź. Sprawdzasz jeszcze dokładniej czy Twój pomysł jest dobry i zostanie przyjęty. Zyskujesz informacje i jednocześnie klientów, jeżeli produkt zaspokaja potrzeby.

Zacznij od rozłożenia pomysłu na poszczególne elementy.

Żeby móc coś stworzyć, musisz dokładnie zastanowić się jaki ten produkt ma być. Musisz rozłożyć cały pomysł na poszczególne elementy.

Istotne tutaj będą 4 pytania:

 1. Jaką wartość daje Twój produkt lub co dzięki niemu zyskają Twoi klienci?
 2. Zastanów się, jakie Ty masz potrzeby związane z danym tematem i jak mógłby zaspokoić je Twój produkt?
 3. Pomyśl, jakie potrzeby związane z Twoim produktem mogą mieć Twoi potencjalni klienci?
 4. Jakie elementy mógłbyś poprawić, jeżeli Twój pomysł został już poruszony u konkurencji?

Produkt fizyczny

Przy tworzeniu produktu fizycznego dużą rolę będą grały nakłady pieniężne jakie musisz ponieść przy stworzeniu go z minimalną funkcjonalnością.

Przy tworzeniu produktu fizycznego dużą rolę będą grały nakłady pieniężne, jakie musisz ponieść przy stworzeniu go z minimalną funkcjonalnością.

 • Najpierw zastanów się jakie materiały są Ci potrzebne do zbudowania tego produktu i ile mogą kosztować?
 • Zastanów się nad tym, jakie narzędzia będą Ci potrzebne do stworzenia takiego produktu?
 • Pomyśl nad swoimi umiejętnościami, które są konieczne do stworzenia produktu. Jeżeli nie posiadasz ich wszystkich, to zacznij szukać pomocy wśród rodziny i znajomych. Nie krępuj się zapytać eksperta. Być może uda Ci się otrzymać jego pomoc w niższej cenie.

Znając koszty, które musisz ponieść przy tworzeniu produktu oraz wiedząc, czy Twoje umiejętności, oraz dostępne narzędzia dadzą Ci realną odpowiedź na to, jakie minimalne działania musisz poczynić, by taki produkt zbudować. Dodatkowo zyskasz odpowiedź na to, czy jesteś gotowy na zbudowanie produktu lub, czy musisz popracować na sobą i swoim budżetem.

W tym przypadku przyda się również tworzenie swojej pozycji eksperta jeszcze przed stworzeniem swojego pierwszego produktu. Mając już swoje grono odbiorców w łatwy sposób znajdziesz osoby, które mogą Ci pomóc. Jeżeli brakuje Ci umiejętności, to ktoś inny może pomóc Ci w budowie produktu lub w dostarczeniu odpowiednich materiałów oraz narzędzi.

Usługi

Przy tworzeniu usług musisz zadać sobie podobne pytania, jak przy tworzeniu produktu fizycznego. Oczywiście nie myślisz o materiałach, ale musisz zastanowić się na tym, jaką wartość daje Twoja usługa oraz czy zaspokaja potrzeby Twoich potencjalnych klientów.

Zastanów się również, nad jakich tym narzędzi i umiejętności potrzebujesz, by móc stworzyć ofertę a później ją świadczyć?

By stworzyć usługę, musisz ją opisać. Wykorzystaj do tego darmowe narzędzia do edycji tekstu i grafiki. Pomocne przy tworzeniu oferty będzie narzędzie Canva.

Nie skupiaj się dokładnie na wszystkich szczegółach Twojej usługi. Pomyśl nad tym, jakie najważniejsze elementy są potrzebne, by móc zacząć świadczyć usługę, którą wymyśliłeś.

Blog

Jeżeli Twoim pomysł na biznes jest prowadzenie bloga, w którym chcesz dzielić się wiedzą, a później czerpać z niego dochody, to pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano.

Nie musisz ponosić dużych kosztów na budowanie strony internetowej z blogiem o odpowiednim wyglądzie i funkcjach.

Twoim produktem o minimalnej funkcjonalności może być już blog na gotowych platformach blogowych, które umożliwiają Ci pisanie bloga bez umiejętności programistycznych. Rejestrujesz się i zaczynasz działać.

Zapewne masz konto na Facebooku, więc zacznij pisać artykuły właśnie na tej platformie. Najlepiej jak stworzysz swój fanpage. W Internecie jest bardzo dużo poradników na ten temat. Wystarczy wpisać „jak stworzyć fanpage na facebooku”.

Widzisz, zerowym kosztem jesteś w stanie stworzyć swój produkt o minimalnej funkcjonalności. Zacznij pisać i dziel się swoją wiedzą. Na Facebooku czeka na Ciebie wielu użytkowników, którzy trafią na Twój fanpage bez problemu.

Dodatkowo zyskasz cenne informacje w postaci komentarzy od realnych czytelników, którzy powiedzą Ci czy to, co piszesz jest dla nich wartościowe. Na Twój profil nie trafią ludzie z przypadku, będą to zapewne osoby, które w jakimś stopniu interesują się tematyką, którą poruszasz w artykułach.

Pamiętaj o tym co mówiłem we wcześniejszym wpisie na temat sprawdzania swojego pomysłu na biznes. Udzielanie się na grupach branżowych i pomaganie innym sprawia, że stajesz się ekspertem, który buduje swoją grupę odbiorców. Pisząc branżowe artykuły lub dzieląc się wiedzą w postaci artykułów, możesz mieć już dużą liczbę czytelników.

Sklep internetowy

Przy sklepie internetowym masz wiele możliwości. Przede wszystkim musisz mieć jakąś platformę sprzedażową. Nie musisz tworzyć sklepu internetowego. Zacznij od darmowych rozwiązań.

Darmowe platformy sprzedażowe:

 • OLX
 • Facebook Marketplace
 • Sklep na fanpage
 • Allegro (pobierana prowizja od sprzedaży)
 • Etsy (ogólna światowa platforma, która również pobiera prowizję)
 • eBay
 • Pakamera (handmade, odzież, itp.)
 • Showroom (handmade, odzież, itp.)

Płatne rozwiązania:

 • Sklep internetowy na darmowych silnikach (Woocommerce, Presta Shop, Magento)
 • Sklep internetowy typu Saas (Sky-Shop, Shoper, IAI-Shop, RedCart)

Oczywiście skupiamy się na darmowych platformach, ponieważ chcemy przetestować nasz pomysł na biznes, a naszym produktem o minimalnych funkcjonalnościach będzie sklep internetowy, w który staramy się zainwestować jak najmniejsze pieniądze.

Wybraliśmy platformę sprzedażową więc pora na sam produkt. Wiemy, co chcemy sprzedawać, więc szukamy dostawcy lub jeżeli sami tworzymy produkt, np. odzież, rękodzieło itp. to oczywiści staramy się znaleźć najtańszego dostawcę materiałów.

Pamiętamy o tym, że chcemy przetestować nasz pomysł na biznes, ale jak najmniejszym kosztem, dlatego warto rozmawiać z dostawcami, mimo tego, że np. dostaliśmy gotową ofertę lub standardową odpowiedź z warunkami współpracy.

Przedstaw swój pomysł na biznes i powiedz, jak Ty to widzisz. Zaznacz, że dopiero rozpoczynasz swoje działania i chcesz przetestować swój pomysł. Staraj się nawiązać pozytywne relacje z dostawcą, które przełożą się na to, że pozwoli Ci dodać jego ofertę na swoją platformę bez konieczności zatowarowania się. Spróbuj dogadać się z dostawcą tak, byś mógł zamówić nawet jedną rzecz. Może to być nawet na gorszych warunkach cenowych, ale na razie testujesz pomysł, więc zarobku nie musi być wcale. Zapewnij, że masz przemyślaną całą strategię i wkrótce zaczniesz składać duże zamówienia, tylko potrzebujesz czasu, by móc się rozkręcić. Dodaj również to, że jak zaczniesz robić obrót w jego firmie, to będziesz negocjował warunki z nastawieniem na pozyskanie najlepszych cen hurtowych.

Zapytaj również, czy dostawca oferuje współpracę oparta o dropshipping. Jest to model sprzedaży, który polega na tym, że koszty wysyłki, pakowania i realizacji zamówienia jest po stronie hurtowni. Ty zajmujesz się tylko sprzedażą. Ten model sprzedaży staje się bardzo popularny, ponieważ prostą integracją jesteś w stanie mieć całą ofertę hurtowni w swoim sklepie i zajmujesz się tylko sprzedażą. Trzeba pamiętać, że przy takim rozwiązaniu należy zainwestować w płatne rozwiązania sklepu internetowego.

Produkty online

Produkt online to np. kurs lub e-book. W dzisiejszych czasach narzędzia, których potrzebujesz do stworzenia kursu lub e-booka masz na wyciągnięcie ręki.

Tworząc kurs pamiętaj o dobrym świetle, stabilności obrazu i przede wszystkim dźwięku. Do nagrywania wykorzystaj swój smartphone, a do stabilizacji pudełko lub najtańszy statyw z allegro. O dźwięk możesz również zadbać w prosty i tani sposób kupując mikrofon muchowy do telefonu. Koszt mniej więcej 20-30 zł. Co do światła to pamiętaj, by najlepiej nagrywać przy świetle dziennym.

Nagrywając kurs pomyśl o wszystkim, co byś chciał przekazać lub nauczyć uczestnika kursu. Oczywiście, nie skupiaj się na tworzeniu wszystkich modułów. Możesz na początku stworzyć dwa, a informując przy sprzedaży, że każdy moduł będzie przesyłany co tydzień, zyskasz dodatkowy czas na stworzenie kolejnych części. Te dwa pierwsze moduły Twojego kursu będą właśnie tym produktem o minimalnej funkcjonalności.

Pamiętaj, że kurs nie musi być w postaci wideo kursu. Możesz równie dobrze stworzyć kurs w pdf i rozłożyć go na kilka lekcji, które będą przesyłane co tydzień mejlowo. W tym przypadku również tworzysz dwie pierwsze lekcje, które będą tym minimalnym produktem.

Pisząc swojego pierwszego e-booka pamiętaj o zaplanowaniu jego poszczególnych rozdziałów. Wypisz wszystkie moduły i stwórz spis treści. Napisz pierwszy rozdział, który będzie właśnie MVP.

Produkt o minimalnej funkcjonalności stworzony i co dalej?

Dalej to już zaczyna się dystrybucja tego produktu i zbieranie opinii na jego temat. Gdy uda Ci się dostarczyć darmowe wersje lub sprzedać pierwsze egzemplarze, możesz nadal pracować nad udoskonaleniem i zmianami. Zanim spłyną pierwsze opinie, możesz zacząć myśleć nad nowymi funkcjami lub poprawiać bieżące w produkcie fizycznym. Pomyśl nad zmianą nazwy lub dodaniem czegoś więcej do treści usługi, kursu lub e-booka. Po prostu cały czas pracuj nad swoim pomysłem.