Witajcie!

Dzisiaj mam dla Was naprawdę #szybkieinfo, ale za to z bardzo konkretną informacją.

Ostatnio odbyła się konferencja przedsiębiorców w Muszynie “Strategia dla Polski” organizowana przez fundację „Pomyśl o Przyszłości”. Goszczący na niej Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaproponował dobrowolność składek na ZUS, twierdząc, że będzie to rewolucja i zdaje sobie z tego sprawę.

Cytując wypowiedź Pana Adama Abramowicza:

“Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy, jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury – powiedział Abramowicz. – To znakomicie działa – dodał.”

Myślę, że będzie to rewolucja, jak sam Pan Adam Abramowicz stwierdził, ponieważ jak tylko pojawi się taka możliwość, to znacząca część przedsiębiorców bez wahania się na to zdecyduje.

Jak wiemy, składki na ZUS bardzo obciążają przedsiębiorców i to głównie przez te składki firmy nie mogą się skupić na rozwoju swoich firm, tylko na tym by zarobić i opłacić składki plus utrzymać firmę.

Takie działania znacznie pogarszają jakość świadczonych usług, gdyż przedsiębiorcy mają zakodowane, by zarabiać i zarabiać, żeby starczyło i nie zbankrutować, dlatego pomijają inne czynniki, które charakteryzują ich przedsiębiorstwo.

Jak wiecie dużo o tym mówię i każdemu początkującemu przedsiębiorcy doradzam, by najpierw przetestował swój pomysł na biznes i wszystko sobie przygotował, a dopiero na końcu założył działalność gospodarczą. Dzięki takiemu przygotowaniu może od razu zacząć zarabiać i skupić się na rozwoju, ponieważ inne elementy ma przygotowane.

Początkujący przedsiębiorcy wpadają w taką pułapkę, otwierając najpierw działalność gospodarczą, a dopiero później przygotowując wszystkie elementy. Przekłada się to na to, że składki ZUS trzeba płacić od razu, a zarabiamy dopiero po kilku miesiącach. Ważny jest dobry start.

Mamy czasy, gdzie powoli rząd zaczyna skupiać się głównie na małych i średnich firmach, które czasami potrzebują prostych zmian i rozwiązań, by dało się utrzymać i rozwinąć.